Adrian Piekarski
Bezpieczeństwo na budowie. 8 powodów, dlaczego musisz nadać mu pierwszeństwo w swojej firmie

Bezpieczeństwo na budowie. 8 powodów, dlaczego musisz nadać mu pierwszeństwo w swojej firmie

Stosowanie dobrych praktyk bezpieczeństwo na budowie pomaga chronić Twoich pracowników i może zapobiegać kosztownym wypadkom lub uszkodzeniom zdrowia w miejscu pracy. Niestety, wciąż zdarza się, że wiele firm ignoruje protokoły i procedury bezpieczeństwa, co może prowadzić nawet do śmiertelnych konsekwencji.

Czym jest odpowiednie bezpieczeństwo na budowie?

Odpowiednie bezpieczeństwo na budowie wynika ze stosowania dobrych praktyk wynikających z zasad BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy). To czynności skupiające się do tworzenia i utrzymywania bezpiecznego środowiska pracy. Obejmuje środki wdrażające w celu ochrony pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami podczas wykonywania swojej pracy.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy, a zwłaszcza dla generalnego wykonawcy, ponieważ może pomóc w zapobieganiu kosztownym wypadkom i obrażeniom.

Korzyści wynikające ze stosowania dobrych praktyk

Istnieje wiele korzyści z inwestowania w bezpieczeństwo na placu budowy, ale oto tylko kilka z nich:

  • pomaga w zapobieganiu kosztownym wypadkom lub obrażeniom,
  • chroni pracowników podczas wykonywania swojej pracy,
  • Stosowanie zasad BHP jest prawnie wymagane,
  • na dłuższą metę pozwala zaoszczędzić pieniądze,
  • poprawia produktywność i morale pracowników,
  • obniża koszty odszkodowań pracowniczych,
  • pomaga chronić Twoją firmę przed procesami sądowymi.
Poznaj narzędzia oferowane przez system Evercam

Bezpieczeństwo na budowie – 8 powodów, dla których warto nadać mu pierwszeństwo

Zlekceważenie bezpieczeństwa na placu budowy może mieć poważne konsekwencje. Przyjrzyjmy się najbardziej szkodliwym skutkom ignorowania dobrych praktyk zachowania bezpieczeństwa dla generalnego wykonawcy. Zobaczmy jak nowoczesne technologie pozwalają ograniczyć ryzyko niechcianych wydarzeń i podnieść bezpieczeństwo na placu budowy.

Ryzyko obrażeń lub śmierci 

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z ignorowaniem zasad bezpieczeństwa na placu budowy są urazy zdrowia lub śmierć Twoich pracowników. Pracownicy, którzy nie przestrzegają protokołów bezpieczeństwa, narażają się na kontakt z niebezpiecznymi materiałami lub niebezpiecznym środowiskiem pracy, w którym mogą doznać poważnych obrażeń w wyniku wypadku przy pracy. Ignorowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy może również prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.

Wykorzystanie inteligentnych kamer budowlanych Evercam może służyć dokumentacji i monitoringowi naruszeń bezpieczeństwa. Wykryjesz sytuacje, które spowodowały problemy z bezpieczeństwem i przypadkowe obrażenia. Nagrania można przeglądać w celu opracowania procedur zapobiegających ponownemu wystąpieniu podobnych incydentów podczas realizacji projektu.

Kamery Evercam są niesamowite! Znalazły zastosowanie podczas stosowania zasad social distancing.

Odpowiedzialność prawna 

Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi lub zginie w pracy z powodu braku odpowiednich protokołów bezpieczeństwa, generalny wykonawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zaniedbania w swojej firmie. Nawet jeśli nie jesteś winny, opłaty prawne związane z procesami sądowymi mogą być kosztowne dla Twojej firmy i mogą mieć długoterminowe reperkusje finansowe.  

Nowoczesne technologie przychodzą z pomocą w tej materii. Inteligentne kamery budowlane Evercam pomagają w odpowiednim zabezpieczeniu placu budowy i służą jako bezsprzeczny dowód w procesie sądowym.

Niższa produktywność 

Pracownicy pracujący w niebezpiecznych warunkach, nie mogą wykonywać swojej pracy wydajnie, ponieważ stale martwią się o swoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. W rezultacie może to prowadzić do zwiększonej absencji, niższych poziomów zaangażowania i wyższych wskaźników rotacji, ostatecznie wpływając na wyniki finansowe firmy.

Pracownicy mogą szukać nowego zatrudnienia gdzie indziej zamiast pozostawać w Twojej firmie na dłużej, co skutkuje wyższymi wskaźnikami rotacji i dodatkowymi kosztami związanymi z zatrudnianiem i przeszkoleniem nowych pracowników. Dlatego generalni wykonawcy muszą zadbać o to, aby każdy pracownik czuł się bezpiecznie, aby zoptymalizować morale i produktywność siły roboczej.

Niskie morale  

Słabe morale może szybko stać się problemem, gdy pracownicy czują się zagrożeni w pracy z powodu nieodpowiednich środków bezpieczeństwa lub niebezpiecznych warunków pracy.

Niskie morale może prowadzić do zmniejszenia satysfakcji z pracy wśród pracowników. To skutkuje mniejszym zaangażowaniem w wykonywane zadania i ogólnymi problemami z wydajnością pracy, które mogą zaszkodzić reputacji Twojej firmy.

Straty finansowe 

Straty finansowe związane z wypadkami w miejscu pracy i urazami na zdrowiu mogą być ogromne dla obu stron. Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi na placu budowy, może przez pewien czas być niezdolny do pracy, co oznacza, że ​​traci wynagrodzenie do czasu powrotu.

Pracodawcy mogą być również zobowiązani do zapłaty odszkodowania i pokrycia kosztów związanych z urazem lub wypadkiem. Oprócz tych kosztów bezpośrednich generalni wykonawcy mogą ponosić koszty pośrednie. Należą do nich koszty ze względu na przestój budowy lub wyższe składki ubezpieczeniowe z powodu częstszych roszczeń.   

Bezpieczeństwo na budowie - Monitoruj z Evercam
Bezpieczeństwo na budowie – Monitoruj z Evercam

Utrata reputacji

Żadna firma nigdy nie chce negatywnej opinii wśród pracowników i klientów, ale tak może się stać, jeśli wypadek wydarzy się na placu budowy z powodu zaniedbania standardów bezpieczeństwa w Twojej organizacji. Podjęcie kroków w celu zapewnienia, że ​​wszyscy w Twojej firmie czują się bezpiecznie, pomoże Ci później uniknąć niechcianego negatywnego rozgłosu. 

Zwiększona liczba wypadków  

Niezachowanie dobrych praktyk bezpieczeństwo na budowie stwarza większe ryzyko wystąpienia wypadków. Od poślizgnięć i potknięć na rusztowaniu, uszkodzenia maszyn po ryzyko pożaru. Istnieje niezliczona ilość sposobów, w jakie mogą wystąpić wypadki bez uprzedniego wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń.

Zawsze upewnij się, że pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i mają dostęp do wszystkich istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zadania. Bez względu na to, jak proste może się to wydawać. W wykonaniu takich filmów instruktażowych mogą przydać się nagrania z realizacji Twoich projektów w przeszłości. Kamery Evercam rejestrują bez przerwy cały proces budowy od początku do końca, dzięki czemu w łatwy sposób wyselekcjonujesz i pobierzez kluczowe dla Ciebie wydarzenia.

Zdarzenie zarejestrowane kamerą Evercam
Zdarzenie zarejestrowane kamerą Evercam

Zwiększone koszty ubezpieczenia  

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, jak dobrze zarządzasz zdrowiem i bezpieczeństwem, obliczając, ile powinieneś płacić za ubezpieczenie każdego roku. Jeślii nie podejmiesz odpowiednich działań, możesz w końcu zapłacić więcej niż to konieczne.

Upewnij się, że regularnie aktualizujesz zasady BHP, aby móc wykazać się dobrymi praktykami podczas negocjacji z ubezpieczycielami.  Pomocny w negocjacjach stawek ubezpieczeniowych może być fakt, że dysponujesz na swojej budowie inteligentnymi kamerami budowlanymi Evercam, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa pracy.

Zdarzenie zarejestrowane kamerą Evercam

Podsumowanie: Bezpieczeństwo na budowie

Podejmowanie kroków w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy powinno zawsze być priorytetem dla generalnego wykonawcy. Pomoże to chronić pracowników przed krzywdą i zachować reputację Twojej firmy. Ponadto inwestowanie w bezpieczeństwo w miejscu pracy teraz pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a być może nawet życie swoich pracowników.

Kierownicy budowy mogą korzystać z inteligentnych kamer budowlanych Evercam, aby monitorować bieżące działania na placu budowy oraz identyfikować potencjalne zagrożenia w czasie rzeczywistym. Kamery te pomagają w identyfikacji pracowników, którzy przestrzegają przepisów bezpieczeństwa, oraz tych, którzy je łamią. Zastosowanie nagrań z kamer jest pomocne podczas szkoleń pracowników. Nagrania mogą również stanowić dowód w procesach sądowych i pomóc w stwierdzeniu odpowiedzialności za zaszłe wydarzenie oraz ograniczyć koszty składek ubezpieczeniowych. Evercam wpływa na kulturę pracy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na placu budowy.

Jak widać, generalni wykonawcy mogą czerpać wiele długoterminowych i krótkoterminowych korzyści, tworząc bezpieczne środowisko pracy.  Po co więc czekać? Zamiast tego, skontaktuj się z nami i już dziś podejmij kroki w kierunku poprawy bezpieczeństwa placu budowy.

Obserwuj także nasz profil na LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczących stosowania nowoczesnych technologii na placu budowy.