Adrian Piekarski
Budowa w 4D? Wyjaśniamy czym jest Evercam 4D View

Budowa w 4D? Wyjaśniamy czym jest Evercam 4D View

Evercam opracował system zarządzania budową, który udostępnia podgląd projektu w 4D. Evercam 4D View to technologia, która łączy nagrania z inteligentnych kamer budowlanych z cyfrowym modelem BIM. W ten sposób inżynierowie, zespoły budowlane i inwestorzy zostają wyposażeni w transparentne porównanie postępu budowy z projektem. Dodatkowo otrzymują zapis całego procesu budowy od początku do końca. Oprogramowanie Evercam jest łatwo integrowane z innymi systemami zarządzania, które są wykorzystywane na budowach: iTwin, Bentley.

Co to jest 4D?

Czwartym wymiarem w 4D jest czas. Zaprojektowane inwestycje często oglądamy w 3D – to standard, do którego przywykliśmy dzięki projektowaniu w technologii BIM. Korzystając z połączenia nagrań w wysokiej rozdzielczości i oprogramowania Evercam, możemy uzyskać pełny obraz budowy.

To aktualna wizualizacja projektu w czasie rzeczywistym. Projekt może być przeglądany krok po kroku wstecz nawet do samego początku, a dzięki integracji z modelem BIM, uzyskamy także podgląd jak inwestycja będzie wyglądała, gdy zostanie ukończona.

Evercam 4D View – do czego można wykorzystać?

Jeśli inspektor nadzoru chce zobaczyć jak zostały wykonane prace ziemne – teraz nie ma konieczności prac odkrywkowych. Wszystko jest udostępnione na nagraniach z kamer budowlanych, które zapisują cały proces budowy 24/7 bez możliwości manipulacji. A dodatkowo całość może być bezpośrednio sprzężona z cyfrowym modelem BIM.

Evercam 4D View

Evercam umożliwia tworzenie szczegółowej dukomentacji realizacji projektu na poziomie, którego nie można osiągnąć konwencjonalnymi metodami. Co to oznacza? Pełną automatyzację. Zdjęcia z placu budowy mogą być robione automatycznie w równych odstępach czasu, a następnie są zapisywane w specjalny sposób, tak by użytkownikowi za pomocą jednego kliknięcia został wygenerowany codzienny film z placu budowy podsumowujący prace.

Więcej niż oferuje 3D

Evercam udostępnia swoim użytkownikom wiele narzędzi: filmy poklatkowe time-lapse, podgląd fragmentaryczny X-Ray i wiele wiele więcej. Model BIM, jeśli zostanie zintegrowany z obrazem z kamer, jest odpowiednio skalowany do perspektywy kamery z wykorzystaniem AI.

Evercam oferuje także narzędzie do zdalnych pomiarów, za pomocą którego możemy zmierzyć dowolny element na podglądzie z kamer. Kierownicy budowy często korzystają z tego narzędzia w celu weryfikacji toczących się prac będąc daleko od placu budowy. nie będąc osobiście na budowie.

Porównanie z modelem BIM

Za pomocą Evercam 4D View użytkownicy mogą przełączać wstecz i wprzód pomiędzy modelem BIM i aktualnie budowaną inwestycją, aby sprawdzić zgodność z projektem. Evercam umożliwia użytkownikom dostęp do modelu 3D przez internet bez potrzeby posiadania zainstalowanego oprogramowania BIM na swoim komputerze.

Porównanie z modelem BIM

Funkcje Evercam 4D View umożliwiają klientom dostęp do wykazu wszystkich cech projektu bezpośrednio z platformy. Najczęściej używane narzędzia to zdalne pomiary, narzędzia nawigacyjne oraz możliwość wyróżnienia dowolnego elementu z modelu 3D, ponieważ każdy element jest odrębnie analizowany przez platformę: płyty, belki, filary itp. Centralizacja tych danych w platformie Evercam pozwala użytkownikom na skuteczniejsze komunikowanie się, większą wydajność oraz podejmowanie lepszych decyzji, bez potrzeby obecności na placu budowy.

Oprogramowanie Evercam może być zintegrowane z kamerami będącymi już aktualnie w posiadaniu wykonawcy. Jednak w razie potrzeby Evercam zapewnia cały system: software jak i hardware.

Evercam 4D View – Podsumowanie

Evercam opracował system zarządzania budową łączący nagrania z inteligentnych kamer budowlanych z cyfrowym modelem BIM. Umożliwia to pełny obraz budowy w czasie rzeczywistym oraz podgląd projektu w 4D.

Dzięki Evercam 4D View inżynierowie, zespoły budowlane i inwestorzy są wyposażeni narzędzie porównywania postępu budowy z projektem oraz zapis całego procesu budowy od początku do końca. Nasze narzędzie to pełna automatyzacja i tworzenie szczegółowej dokumentacji.

Evercam oferuje wiele narzędzi: generowanie filmów poklatkowych time-lapse, podgląd fragmentaryczny X-Ray, narzędzie do zdalnych pomiarów, a także możliwość porównywania aktualnie budowanej inwestycji z modelem BIM. Oprogramowanie może być łatwo zintegrowane z innymi systemami zarządzania budową, takimi jak iTwin i Bentley.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak Evercam 4D View może pomóc w Twojej budowie – skontaktuj się z nami już teraz. Obserwuj nasz profil na LinkedIn, aby być na bieżąco.