Adrian Piekarski
Innowacje w budownictwie modułowym – Rozmawialiśmy o rozwiązaniach na konferencji Innovatorium Sieci Badawczej Łukasiewicz

Innowacje w budownictwie modułowym – Rozmawialiśmy o rozwiązaniach na konferencji Innovatorium Sieci Badawczej Łukasiewicz

Budownictwo modułowe staje się coraz popularniejsze w Polsce i zyskuje coraz większy udział w sektorze budowlanym. Co o tym zadecydowało? Czynniki, które stanowią, że jest to wysoce konkurencyjna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa: krótki czas realizacji, efektywność energetyczna, aspekty środowiskowe oraz wysoka kontrola jakości. O przyszłości budownictwa modułowego i wdrażanych innowacjach porozmawialiśmy podczas konferencji Innovatorium organizowanej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz, której uczestnikiem był Evercam.

Evercam Polska był partnerem w debacie na temat innowacji w budownictwie modułowym. W trakcie odbywającego się 9 czerwca w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza przeprowadzono ponad 30 paneli dotyczących m.in.: transformacji cyfrowej, inteligentnej mobilności, zrównoważonej gospodarki oraz zdrowia.

Przypomnijmy, że sieć Badawcza Łukasiewicz to wyjątkowy projekt o dużym potencjale komercyjnym. Sieć ta jest częścią środowiska naukowego działającego na rzecz promocji biznesu i wspierania rozwoju innowacyjności w Polsce. Działając zgodnie z modelem Science is Business, ośrodki naukowe łączą się z właścicielami firm i oferują rozwiązania, które mogą usprawnić działalność biznesową i stworzyć przełomowe technologie. Sieć Badawcza Łukasiewicz działa również w ramach grup badawczych złożonych ze specjalistów i ekspertów z różnych instytutów. Celem grupy jest wypracowanie różnorodnego portfolio projektów, wymiana doświadczeń oraz networking. 

Na konferencji Innovatorium firma Evercam została zaproszona do udziału w dyskusji panelowej na temat innowacyjności konstrukcji modułowych. Członkowie panelu, w tym nasza Country Manager Poland of Research & Innovation Natalia Pińkowska, omówili swoje doświadczenia w zakresie badań i rozwoju konstrukcji modułowych. Podzielili się różnymi ustaleniami, w tym:

  • Innowacje i automatyzacja w budownictwie,
  • Kluczowi gracze na światowym rynku budownictwa modułowego,
  • Rozwiązania, w jaki sposób branża budowlana może poprawić swój wpływ na środowisko i zrównoważony rozwój dzięki konstrukcjom modułowym.

Dr Lidia Stępińska-Ustasiak, Kierownik ds. Badań i Operacji, poprowadziła panel, podczas którego wyjaśniła aspekty, dla których budownictwo modułowe z dnia na dzień tak dynamicznie zyskuje na popularności.  

Budownictwo modułowe staje się coraz bardziej popularne ze względu na wiele korzyści jakie może przynieść dla wykonawcy: zmniejszenie ilości odpadów, wyższe tempo budowania, opłacalność ekonomiczną oraz mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ten rodzaj budowania polega na tworzeniu konstrukcji modułów w linii produkcyjnej poza terenem budowy i przetransportowaniu jej na budowę, gdy jest gotowa do montażu. Według ekspertów branżowych projekty budynków modułowych można ukończyć od 30% do 50% szybciej niż analogiczne projekty w budownictwie tradycyjnym.

Innowacyjność budownictwa modułowego

Osiągnięcie przewagi konkurencyjnej

Na dzisiejszym rynku o kontrakt walczą setki firm budowlanych. Wielu wykonawców składa oferty na jeden projekt naraz. Ten konkurencyjny rynek oznacza, że ​​firmy muszą szukać alternatywnych rozwiązań i szukać sposobów na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Budownictwo modułowe to fantastyczny sposób na obniżenie kosztów i dostarczenie klientowi szybszego, tańszego produktu końcowego. Wykonawca oferujący wysokiej jakości konstrukcje modułowe może mieć ogromną przewagę nad firmami stosującymi konwencjonalne metody budowlane.

Oszczędność miejsca

To odpowiedź na globalny problem. Obserwujemy dynamiczny wzrost urbanizacji, co może powodować w niedalekim czasie niedobór odpowiednich mieszkań. Lokalne władze coraz częściej wymagają, aby mieszkania i szkoły były budowane szybko i na często gęsto zaludnionych przestrzeniach. Konstrukcje modułowe doskonale spełniają takie wymagania – można je wznieść w mgnieniu oka i zajmują mniej miejsca niż tradycyjne metody budowania.

Opłacalna i realna alternatywa

Budownictwo modułowe w ogólnym rozrachunku jest niezwykle opłacalne i znacznie tańsze niż tradycyjne metody budowlane. W ostatnich latach świat był świadkiem globalnej recesji. Firmy i rządy nie dysponują przepływami pieniężnymi, którymi kiedyś dysponowały, aby inwestować w projekty mieszkaniowe i inne projekty infrastruktury publicznej. Inwestowanie w budownictwo prefabrykowane może być więc opłacalnym rozwiązaniem i sposobem na realizację obiektów użyteczności publiczności.

Priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo

Budownictwo modułowe zapewnia o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi. Ponieważ większość budowy odbywa się poza placem budowy na wysoce zorganizowanej linii produkcyjnej – nie ma związanych z tym niebezpieczeństw i zagrożeń, które można znaleźć na tradycyjnym placu budowy. 

Mniej odpadów na wysypiskach i więcej materiałów nadających się do recyklingu 

Budynki modułowe są produkowane zgodnie z wysokimi standardami jakości, co zapewnia długą i wydajną żywotność obiektu. Już na etapie projektowania celem budowy modułowej jest zminimalizowanie ilości materiału trafiającego na wysypisko. Im więcej użytych materiałów nadających się do recyklingu, tym mniejszy wpływ na środowisko naturalne, co znacznie ułatwia osiągnięcie założeń zrównoważonego rozwoju. 

Czystsze operacje na miejscu

Gdy budynek modułowy jest składany na placu budowy – ten proces jest szybki, wydajny, a przede wszystkim niezwykle czysty. Ma to kluczowe znaczenie w bardzo złożonych projektach. Cały modułowy proces budowy jest realizowany szybko, wymagając znacznie mniejszej liczby podróży pracowników na miejsce i znacznie mniejszego ryzyka zanieczyszczenia powietrza, wody, pyłu i hałasu.

Z Evercam na całym świecie współpracuje wiele firm z sektora budownictwa modułowego – w Polsce jedną z nich jest firma MOD21. Dzięki naszemu oprogramowaniu, udało im się skutecznie przyjąć rozwiązania oszczędzające czas budowy. Chcesz je przetestować u siebie? Skontaktuj się z nami.