Adrian Piekarski
Inteligentne kamery budowlane w realizacji projektów centrum danych

Inteligentne kamery budowlane w realizacji projektów centrum danych

Polska już wkrótce stanie się hubem centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju znajduje się już ponad setka takich obiektów, a właśnie realizowane są inwestycje takich gigantów technologicznych jak Google i Amazon. Przyjrzyjmy się, jak inteligentne kamery budowlane zmieniły proces realizacji takich przedsięwzięć.

W obecnych czasach przechwytywanie rzeczywistości staje się istotną częścią każdego zaawansowanego projektu budowlanego. Inteligentne kamery budowlane są obecnie wykorzystywane do gromadzenia danych o właśnie budowanych i istniejących już obiektach. Kamery są również wykorzystywane do inspekcji budowlanych, przeglądów i projektowania.

Przy prawidłowym wykorzystaniu ich możliwości, inteligentne kamery budowlane mogą pomóc w prawie każdym zadaniu związanym z budową.

Budowa centrum danych

Budowa centrum danych to ważny proces, który łączy wymagania środowiska operacyjnego centrum danych z możliwościami budowlanymi i standardami konstrukcyjnymi obiektu.

Jeszcze dziesięć lat temu procesy projektowania i budowy centrów danych trwały średnio 18-24 miesięcy. Standaryzacja projektów i postęp w strategiach zarządzania projektami pomogły deweloperom takich obiektów zmniejszyć ten okres do 12-18 miesięcy. Dzisiaj inwestorzy mogą spodziewać się uruchomienia nowego centrum danych nawet w zaledwie 6-12 miesięcy.

Stały dynamiczny wzrost branży centrów danych, rosnące zapotrzebowanie oraz setki nowych projektów w całej Europie będących w przygotowaniu — tylko zwiększył zainteresowanie i oczekiwania dotyczące tego, jak przyspieszyć tempo uruchamiania tego typu obiektów.

W rezultacie inwestorzy i generalni wykonawcy coraz częściej poszukują nowych sposobów na szybsze budowanie większych i wydajniejszych centrów danych przy niższych kosztach w ogólnym rozrachunku. Implementacja nowoczesnych narzędzi technologicznych w celu zwiększenia elastyczności procesu budowy nie jest już możliwością. Dzisiaj to konieczność, jeśli branża centrów danych ma nadążyć za globalnym boomem przetwarzania danych cyfrowych w chmurze.

Jak można wykorzystać inteligentne kamery budowlane w projektach centrów danych?

Rozwój przetwarzania danych w chmurze, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu wspierania operacji w centrach danych oznacza mniej przyziemnych zadań oraz więcej czasu i energii na problemy wysokiego poziomu.

Sieć i infrastruktura obliczeniowa muszą być bezpiecznie hostowane i dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dlatego inteligentne kamery budowlane są niezbędnym narzędziem w projektach centrów danych, ponieważ cały projekt budowlany jest rejestrowany w pełnym wideo, a inwestor otrzymuje odpowiednie zapewnienie o bezpieczeństwie jego inwestycji.

Jakie korzyści oferują w porównaniu z innymi metodami monitorowania postępów budowy?

Zarządzanie projektami

Firmy technologiczne wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia bardziej funkcjonalnych aplikacji i usług, dlatego jej implementacja jest głównym czynnikiem rozwoju branży centrów danych. Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja może również ulepszać narzędzia do zarządzania budową.

Kamery rozmieszczone strategicznie wokół placu budowy monitorują wszystko, co się dzieje: od postępów budowy po potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa. Instalacja inteligentnej kamery budowlanej na placu budowy to inwestycja, która pomoże Ci spojrzeć szerzej na swoją budowę.

Teraz możesz śledzić swoje projekty z daleka i z łatwością zarządzać wieloma projektami na raz. Profesjonalna usługa monitoringu pomoże Ci się upewnić, że wszystko idzie zgodnie z planem i bez żadnych problemów – co oznacza mniej czasu przeznaczonego na osobiste wizyty na placu budowy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Chociaż istnieje potrzeba realizacji projektów centrów danych w krótkim czasie, standardy przestrzegania zasad BHP nie mogą zostać naruszone. Dzięki inteligentnym kamerom budowlanym na miejscu kierownicy projektów mogą sprawdzać potencjalne problemy z bezpieczeństwem, rejestrować i przeglądać zdarzenia na placu budowy oraz szybko zgłaszać wszelkie wypadki. Inteligentne kamery są z dużą skutecznością codziennie używane do monitorowania bezpieczeństwa, wydajności i jakości robót budowlanych.

Gate Report – automatyczne raporty z Twojej budowy

Kamery budowlane pozwalają użytkownikom monitorować aktywność na placu budowy, śledzić postępy projektu i wyświetlać szczegółowe raporty. Inteligentne kamery budowlane stale skanują plac budowy i ostrzegają kierowników, przekazując tylko istotne informacje, zamiast zmuszać pracownika do osobistego monitorowania budowy non stop.

Inteligentne kamery budowlane mogą mieć narzędzie monitorowania wszystkich wejść do centrów danych i zostać wyposażone w funkcję wysyłania alertów do zespołu projektowego w razie takiej potrzeby.

Kamery mogą wykrywać różne typy pojazdów, rejestrować ich indywidualne tablice rejestracyjne, monitorować czas, jaki pojazd spędził na miejscu i dostarczać raport w aplikacji oraz pliku PDF do pobrania. Wszystkie te funkcje zapewnia zaprojektowane w tym celu narzędzie Evercam Gate Report.

Integracja modelu BIM i podgląd budowy w 4D

Kluczowe czynniki podczas realizacji projektu centrum danych:

Pojemność

Centrum danych musi być rozplanowane wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkie serwery i infrastrukturę do bieżącego i przewidywanego wykorzystania w przyszłości.

Odporność na klęski żywiołowe

Obiekt centrum danych musi być odporny na klęski żywiołowe i wypadki: takie jak trzęsienia ziemi, powodzie, burze śnieżne oraz pożary. Ponadto podczas budowy centrum danych uwzględnia się sposoby zapobiegania katastrofom, takie jak zapewnienie wystarczającej liczby zbiorników na środki gaśnicze oraz węży do ugaszenia pożaru.

Wydajność

Projekt centrum danych w zamierzeniu powinien być maksymalnie prosty i wymagać niewielkiej ilości okablowania. Przejście na ekologiczne centra danych uwzględnia efektywny przepływ powietrza, odnawialne źródła energii i inne czynniki środowiskowe.

Inteligentne kamery budowlane odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniego uwzględnienia powyższych czynników. Dzięki nowoczesnej kamerze, która umożliwia nakładanie modelu BIM na obraz z kamery w czasie rzeczywistym w wysokiej rozdzielczości, otwierają się nowe możliwości. Teraz zespół projektowy jest w stanie porównać projekt w stanie, w jakim został dotychczas zrealizowany z modelem BIM w dowolnym momencie, dzięki czemu jest w stanie śledzić postęp i jakość robót. Integracja modelu BIM wypełnia lukę informacyjną między tym, co jest projektowane w biurze, a tym, co jest budowane na miejscu.

Kto powinien rozważyć użycie kamer budowlanych w kolejnym projekcie centrum danych?

Centra danych to złożone struktury, które wymagają dogłębnego zrozumienia. W czasie rosnących oczekiwań klientów dotyczących budowy coraz wydajniejszych centrów danych, jeszcze szybciej i taniej – rzeczywistość pokazuje, że ​​krytyczne procesy, które zajmują dużo czasu to projektowanie, wybór lokalizacji i utworzenie multidyscyplinarnego zespołu do realizacji projektu. Okres realizacji projektu możesz skrócić dzięki nowoczesnym narzędziom technologicznym.

Aby pomyślnie stworzyć w pełni funkcjonalne i operacyjne centrum danych, wszystkie zainteresowane strony muszą wziąć pod uwagę implementację i prawidłowe wykorzystanie inteligentnych kamer budowlanych – to pewne. Nowoczesne kamery pomagają nie tylko w śledzeniu postępów projektu, ale także zapewniają efektywniejsze zarządzanie, oszczędność czasu i kosztów.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak Evercam może Ci pomóc, skontaktuj się z nami już dziś!