Adrian Piekarski
Jak inteligentne kamery budowlane Evercam pomagają zrewolucjonizować budownictwo modułowe?

Jak inteligentne kamery budowlane Evercam pomagają zrewolucjonizować budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe, które polega na wykonywaniu gros robót poza placem budowy, może zaoszczędzić czas i pieniądze w ogólnym rozrachunku inwestycji. To świetne rozwiązanie w przypadku dużych i złożonych projektów składających się z wielu elementów.

Jakie wyzwania napotyka budownictwo modułowe? Kierownicy budowy często bywają zaniepokojeni tym, czy ich partnerzy wykonujący moduły przestrzegają zasad bezpieczeństwa, są produktywni i dotrzymują harmonogramu. I odwrotnie, dostawcy modułów mogą potrzebować dowodów na to, że postępowali zgodnie z procedurami i uzasadnić potencjalne opóźnienia w produkcji.

W jaki sposób pogodzić potrzeby obu stron? Rozwiązaniem są inteligentne kamery budowlane.

Inteligentne kamery budowlane dają kierownikom projektów “spokój ducha”. Co to znaczy? Chronią dostawców modułów, ponieważ są świetnym źródłem dokumentacji wideo projektu od początku do samego końca.

Obejrzyj film z kamer Evercam z linii produkcyjnej modułów naszego klienta

Jakie korzyści ma budowa poza placem budowy?

Budownictwo modułowe czyli budowa poza placem budowy to planowanie, projektowanie, budowanie i transport elementów budynku w miejscu innym niż główny plac budowy. Jest to doskonały sposób na dotrzymanie napiętych terminów, wykonywanie robót wrażliwych w bezpiecznym środowisku oraz możliwość kontynuowania prac bez względu na warunki, które standardowo utrudniałyby budowę.

Powtarzalne konstrukcje modułów mogą być w 100% prefabrykowane poza terenem budowy. Na przykład prefabrykowane ściany panelowe lub fabrycznie zmontowany moduł łazienki może być wykonany z dala od placu budowy, a następnie przetransportowany na miejsce i szybko wzniesiony jako część większej konstrukcji. 

Korzyści jest wiele: krótsze harmonogramy budowy, duża przewidywalność kosztów, mniejsza ilość odpadów, zwiększone bezpieczeństwo pracowników oraz lepsza produktywność.

Ale są też wyzwania. Jak każdy projekt budowlany, wydajna produkcja wymaga odpowiedniego nadzoru. Wykonawcy konstrukcji modułowych są narażeni na takie same zagrożenia związane z bezpieczeństwem, przepisami i produktywnością, jak firmy budowlane, które ich zatrudniają. A jeśli coś pójdzie nie tak podczas dostawy gotowych modułów? Wówczas odpowiedzialność każdej ze stron może być kwestionowana, co wymaga dokładnej dokumentacji całego procesu realizacji.

Kamery wypełniają lukę informacyjną

Inteligentne kamery budowlane mogą pomóc wykonawcom w realizacji obiektów modułowych na czas i zgodnie z ramowym budżetem. Po dostarczeniu modułów na miejsce, firmy budowlane mogą korzystać z kamer, aby zapewnić bezpieczną dostawę. Jeśli jakiekolwiek moduły są uszkodzone, materiał wideo może pomóc wyjaśnić, co się stało i upewnić się, że właściwa strona zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za uszkodzenie.

Budownictwo modułowe? Evercam czyli jedno narzędzie i wiele korzyści!

Dostawcy budownictwa modułowego używają inteligentnych kamer budowlanych Evercam do następujących celów:

  • Zarządzanie projektami modułowymi: Nagrania poklatkowe mogą ujawnić potencjalne problemy, pomagając w rozwiązywaniu problemów na wczesnym etapie ii przyspieszając produkcję.
  • Przejrzystość: Obraz na żywo może być oglądany w pełni zdalnie przez generalnych wykonawców, co pozwala dostawcom na bieżąco informować ich o postępach w statusie projektu. To ogranicza do minimum potencjalne niespodzianki dotyczące terminów kolejnych dostaw. Eliminuje to również konieczność częstego podróżowania generalnych wykonawców na miejsce budowy w celu przeprowadzenia inspekcji i aktualizacji statusu projektu.
  • Bezpieczeństwo i zgodność: Nagrywanie wykonywanych robót pomaga chronić pracowników, jednocześnie zniechęcając do kradzieży lub naruszeń. W przypadku naruszenia, materiał wideo stanowi dowód i może być opatrzony metatagiem czasu w celu wskazania problemów i ewentualnych winowajców.
  • Dokumentacja: Dostawcy mogą wykorzystywać nagrania wideo i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do dokumentowania procesów i procedur przestrzeganych w trakcie produkcji i dostawy. W przypadku wątpliwości co do jakości wykonanej pracy – obraz jest wart więcej niż tysiąc słów.
  • Weryfikacja prawidłowej dostawy: Praca nie kończy się, dopóki prefabrykowany moduł nie zostanie bezpiecznie dostarczony na miejsce pracy. Za pomocą kamer można zweryfikować dostawę oraz czy wszystkie wymagane procedury były przestrzegane podczas załadunku, transportu i dostawy modułów.

Kierownicy projektów po stronie odbiorców dostaw mogą również korzystać z kamer budowlanych, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące dostaw. Materiał filmowy można przesyłać strumieniowo online za pośrednictwem oprogramowania Evercam do zarządzania projektami, aby umożliwić zdalną kontrolę i możliwość zatwierdzanie modułów. To oszczędność czasu, pieniędzy oraz redukcja podróży, co przekłada się na szybsze ukończenie projektu. 

Podsumowanie – budownictwo modułowe

Jak widzisz, inteligentne kamery budowlane Evercam idealnie sprawdzają się w każdym scenariuszu budowlanym, w tym w projektach obejmujących konstrukcje modułowe. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak nasze oprogramowanie może pomóc Ci w zarządzaniu projektami skontaktuj się z nami. Obserwuj też nasz profil na LinkedIn aby być na bieżąco.