Adrian Piekarski
Jak inteligentne kamery budowlane zwiększają bezpieczeństwo na placu budowy?

Jak inteligentne kamery budowlane zwiększają bezpieczeństwo na placu budowy?

Inteligentne kamery budowlane odgrywają ważną rolę w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Incydenty i wypadki na budowach często kończą się wysokimi kosztami i długotrwałymi procesami sądowymi. Generalni wykonawcy szukają rozwiązań, które pozwolą zredukować nieprzewidywalne incydenty do minimum. Z pomocą przychodzą inteligentne kamery budowlane Evercam.

Identyfikacja potencjalnych zagrożeń

Kierownicy budowy mogą używać kamer Evercam o wysokiej rozdzielczości rejestrowania obrazu do monitorowania bieżących działań na placu budowy oraz identyfikowania potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym, a także podejmowania natychmiastowych reakcji w celu zmniejszenia szkód w przypadku wydarzenia.

Inteligentne kamery budowlane pomagają w identyfikacji pracowników, którzy respektują przepisy bezpieczeństwa oraz tych, którzy zakłócają ich prawidłowe przestrzeganie. W przeszłości menadżerzy musieli być fizycznie obecni na placu budowy, aby to monitorować.

Możliwość zdalnego przeglądu wykonywanych robót jaką daje Evercam, umożliwia menedżerom równoczesną obsługę dwóch lub więcej projektów jednocześnie. W ten sposób zmniejszysz liczbę koniecznych fizycznych wizyt na budowie oraz oszczędzisz czas i pieniądze.

Przejrzystość i lepsza dokumentacja

Zastosowanie kamer pomaga w pozyskaniu z budowy dokładnych informacji w czasie rzeczywistym, które można wykorzystać do oceny procesu budowlanego i szkolenia pracowników.

Informacje te mają kluczowe znaczenie dla generowania regularnych raportów dotyczących np. konserwacji maszyn, dopełnienia procedur oraz zapewnienia ogólnego bezpieczeństwa pracowników.

Stwierdzenie odpowiedzialności

Wykorzystanie nagrań z kamer budowlanych pomaga stwierdzić, czy osoba odpowiedzialna za przepisy bezpieczeństwa dopełniła obowiązków i czy trzeba ją obarczyć odpowiedzialnością za zaszłe wydarzenie.

Kamery Evercam zapewniają wysokiej rozdzielczości panoramiczne widoki całego placu budowy przez cały proces realizacji inwestycji. Całodobowy monitoring umożliwia wykonawcom stałe kontrolowanie placu budowy.

Materiał filmowy dostarcza klarowny obraz tego, co się stało i pomaga w wyciągnięciu wniosków jak można było temu zapobiec. Nagrania w wysokiej rozdzielczości są pomocne w identyfikacji potencjalnych zagrożeń, co ostatecznie wpływa na pozytywną ocenę Inspektoratu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Kontrola kosztów i redukcja składek ubezpieczeniowych

Wszelkie uszkodzenia sprzętu budowlanego lub uszczerbki na zdrowiu pracowników mogą być ogromnym przeszkodą pod względem kosztów oraz postępu realizacji projektu.

Zainstalowanie inteligentnych kamer budowlanych może pomóc w kontroli potencjalnych incydentów.

Właściwie prowadzony nadzór pomaga ograniczyć koszty składek ubezpieczeniowych. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia nagranie może dostarczyć mocnych dowodów na Twoje roszczenie ubezpieczeniowe.

Ochrona pracowników

Pomimo postępu w dziedzinie sprzętu bezpieczeństwa budowlanego, technologii i szkoleń, branża budowlana nadal boryka się z wysokimi wskaźnikami wypadków wśród swoich pracowników.

Według amerykańskiej Administracji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy aż 1 na 5 zgonów wśród pracowników w USA dotyczy branży budowlanej. Amerykańskie Biuro Statystyczne odnotowuje, że z 42 rocznych zgonów związanych z dźwigami budowlanymi około 60% jest spowodowane spadającymi przedmiotami.

Kamery Evercam zapewniają wystarczające dowody wideo w przypadku jakichkolwiek obrażeń, które są wynikiem zaniedbania w przestrzeganiu przepisów BHP.

Kamery wpływają na kulturę pracy i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na placu budowy. Pracownicy są bardziej skłonni do przestrzegania środków ostrożności, gdy są monitorowani.

Narzędzie w szkoleniu BHP

Nagranie z kamery może być bardzo pomocne, podczas wykonywania szkoleń BHP. Obraz realnego zdarzenia z wypadku jest dużo skuteczniejszy niż czytanie podręcznika na temat zasad bezpieczeństwa. Takie materiały pomagają kierownikom budowy w przygotowaniu dobrze zaprojektowanego programu szkoleniowego.

Na przykład, jeśli zdarzył się wypadek, nagranie może pomóc w ustaleniu jego przyczyny. Może służyć też jako punkt odniesienia podczas opracowywania zasad postępowania, aby taki sam incydent nie powtórzył się w przyszłości.

Kamery budowlane już teraz stają się istotną częścią zasad BHP i zarządzania projektami. Porozmawiaj z nami już dziś o dodaniu technologii inteligentnych kamer budowlanych do strategii bezpieczeństwa Twojej firmy.