Adrian Piekarski
Jak osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla z pomocą inteligentnych kamer budowlanych

Jak osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla z pomocą inteligentnych kamer budowlanych

Świat staje się coraz bardziej świadomy konieczności podejmowania działań przeciwko zmianom klimatycznym. Wiele branż szuka sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Branża budowlana nie jest wyjątkiem i ma nie lada okazję, aby przewodzić w osiągnięciu tzw. zerową emisję dwutlenku węgla (netto).

W jaki sposób można wykorzystać kamery budowlane i ich funkcje do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto?

Inteligentne kamery budowlane mogą w tym pomóc, dostarczając dane oraz analizy w czasie rzeczywistym, które pozwolą skuteczniej optymalizować zużycie energii na placu budowy. Kamery budowlane mogą pomóc usprawnić sam proces budowy i zoptymalizować zużycie energii, co może prowadzić do bardziej zrównoważonego projektu.

Korzystając z kamer budowlanych, wykonawcy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie spełniając wszystkie niezbędne regulacje dotyczące ochrony środowiska. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, budownictwo może być wzorem dla wdrożenia zasad zrównoważonego środowiska w nasze życie. To szansa, aby budownictwo przyczyniło się do minimalizacji emisji gazów cieplarnianych.

1. Inteligentne kamery do monitorowania placu budowy

Korzystanie z kamer zasilanych energią słoneczną pomaga zmniejszyć ślad węglowy na placu budowy. Nie ma potrzeby podłączania kabli ani korzystania z generatora prądu. Dostęp do podglądu na żywo z dowolnego miejsca przez całą dobę pozwala na ciągłe monitorowanie realizacji projektu. Bez konieczności częstych wizyt na placu budowy, które mogą być czasochłonne w przypadku zdalnego zarządzania projektami.

2. Gate Report

Dzięki sztucznej inteligencji, nowoczesne kamery budowlane mogą monitorować liczbę pojazdów dostarczających materiały budowlane oraz analizować różnice czasowe między wjazdem a wyjazdem z placu budowy.

Automatyczne analizy tworzone w oparciu o sztuczną inteligencję i machine learning pomaga w monitorowaniu zużycia dwutlenku węgla. Wyniki raportów otrzymujesz w pliku PDF prosto na swój komputer lub telefon.

Od teraz kontrahenci są w stanie kontrolować, ile pojazdów opuszcza swoje miejsce pracy i w jakim czasie. Bezpośrednio przekłada się to na lepszą optymalizację i organizację pracy. Przełożeni mają teraz bezpośredni dostęp do podglądu budowy na żywo z dowolnego miejsca. Tym samym zmniejszają emisję poprzez ograniczenie dojazdów do pracy, zużycie paliwa i korki na drogach.

3. Dane przechowywane w cyfrowej chmurze

Inteligentne kamery budowlane są niezbędnym wyposażeniem każdej nowoczesnej budowy. Dzięki temu wszystko, co dzieje się w Twoim projekcie, jest rejestrowane i przechowywane w chmurze na nagraniach o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu, w dowolnym momencie możesz wrócić do nagrań, aby zweryfikować zdarzenia i incydenty, które miały miejsce na placu budowy.

4. Evercam Weather

Narzędzie pogodowe Evercam daje kierownikom budowy możliwość sprawdzenia prognozy pogody na ten dzień lub przeglądania archiwalnych danych meteorologicznych.

Posiadanie tej wiedzy na wyciągnięcie ręki pomaga zrozumieć, kiedy zaplanować operacje zależne od pogody, jak np. betonowanie, a jakie roboty zintensyfikować. Od teraz będziesz dysponował danymi meteorologicznymi sprzężonymi bezpośrednio z nagraniami z kamer.

Jest to również bardzo przydatne narzędzie przy zgłaszaniu klientowi roszczeń o przedłużenie terminu wykonania projektu z powodu złej pogody. Może się także przydać przy ewentualnych roszczeniach od podwykonawców. Ta wiedza pomoże Ci utrzymać projekt w zgodzie z zaplanowanym harmonogramem i budżetem.

5. Integracja BIM z podglądem na żywo

Modele 3D tworzone w technologii BIM zintegrowane z podglądem z kamer budowlanych, oferują mnóstwo korzyści, w tym przede wszystkim usprawnioną współpracę w czasie rzeczywistym pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi stronami, umożliwiając przegląd efektywności pracy.

Jest to ważne, ponieważ może prowadzić nie tylko do optymalizacji wydajności projektów, ale także do skrócenia czasu poświęcanego na prace budowlane, dzięki czemu budynki mogą być projektowane z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko już od pierwszego dnia budowy, a nie od fazy eksploatacji. 

Podsumowanie

Aby osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto w branży budowlanej, generalni wykonawcy muszą zacząć korzystać ze zdobyczy nowych technologii, takich jak inteligentne kamery budowlane. Nowoczesne kamery budowlane mogą pomóc usprawnić sam proces budowy i zoptymalizować zużycie energii, co w konsekwencji prowadzi do bardziej zrównoważonego środowiskowo projektu.

Inteligentne kamery budowlane to doskonały sposób na zapewnienie realizacji projektu zgodnie z harmonogramem i budżetem. Teraz możesz ich używać w połączeniu z BIM, co umożliwi Tobie lub innym zainteresowanym stronom uzyskanie dokładnego przeglądu postępu prac na każdym etapie budowy, od planowania aż do ostatecznego zakończenia budowy.

Inteligentne kamery budowlane wspierane algorytmami sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego bezpośrednio przekładają na lepszą optymalizację i organizację pracy. Jeśli chcesz poznać wszystkie atuty oprogramowania Evercam, skontaktuj się z nami już dziś!