Adrian Piekarski
Jak sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować sposób zarządzania Twoją budową?

Jak sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować sposób zarządzania Twoją budową?

Weryfikacja, dokumentacji i stałe bycie w kontakcie jest nieodłącznym elementem pracy w sektorze budowlanym. Kierownicy projektów, wykonawcy, architekci, inżynierowie – wszyscy ci ludzie muszą stale weryfikować pracę swoją i swoich współpracowników.

Przy napiętych terminach każdy szuka sposobu, aby zyskać więcej czasu i wykorzystać go w ciągu dnia. Korzystanie z narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI) umożliwia szybsze podejmowanie krytycznych decyzji poprzez dostarczanie kluczowych informacji przydatnych do działania.

Korzystanie z tej technologii może być bardzo proste, a wielu profesjonalistów w branży korzysta już z narzędzia, które codziennie im pomagają – inteligentne kamery budowlane Evercam.

Zamień zdjęcia na inteligentny system wizyjny

W ciągu roku inteligentna kamera budowlana wykonuje co najmniej kilkaset tysięcy zdjęć placu budowy. Tak duża ilość danych wizualnych rzadko jest w pełni wykorzystywana. Sortowanie tak wielu rzeczy po prostu nie jest warte cennego czasu, który kosztuje, a wiele z tych rzeczy, które są rejestrowane na placu budowy, nie może być naturalnie śledzona gołym okiem.

Mówiąc krótko – to nadmiar danych, których interpretację należy zautomatyzować.

W połączeniu z zaawansowanym systemem wizyjnym Evercam, to staje się banalnie łatwe. Sztuczna inteligencja sortuje obrazy w Twoim imieniu, identyfikując kluczowe elementy, które ostatecznie pomogą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wykorzystaj analitykę na etapie negocjacji stawek

Zdjęcia z budowy są zwykle przekształcane w timelapse, co doskonale odzwierciedla postęp budowy w czasie.

Podobnie jak timelapse doskonale ukazuje postęp realizacji inwestycji , sztuczna inteligencja rejestruje codzienną produktywność kadry budowlanej na miejscu. Identyfikując maszyny budowlane i pracowników, sztuczna inteligencja może dostarczać dane dotyczące wydajności, które można wykorzystać do raportowania o efektywności zespołu czy opóźnieniach.

Interfejs systemu Evercam udostępnia również informacje o warunkach pogodowych. Menedżerowie projektów mogą szybko uzyskać szczegółowe informacje, których potrzebują, aby zobaczyć, kiedy, gdzie i jak można wpłynąć na postęp projektu, niezależnie od tego, czy przyczyną jest niedostatek roboczogodzin, czy zła pogoda.

Możliwości sztucznej inteligencji dostarczają pracownikom budowlanym dane w czasie rzeczywistym, które pomagają w podejmowaniu decyzji, ale pomagają również długo po zakończeniu projektu.

Śledzenie aktywności może być wykorzystywane w promowaniu oraz potwierdzaniu wiarygodności firmy. Takie dane mogą pokazać, jak wydajny jest Twój zespół wykonawczy. Informacje wspomogą Cię na etapie negocjacji stawek oraz w zapewnieniu inwestora, że projekt można wykonać w proponowanym przez Ciebie terminie.

Więcej oczu w kwestii bezpieczeństwa

Branża budowlana należy do grona najbezpieczniejszych, a zapewnienie bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych aktualnie priorytetów.

Inspektorzy BHP dbają na placu budowy o to, by pracownicy byli chronieni i przestrzegali przepisów bezpieczeństwa. Istnieje wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, a im więcej oczu przygląda się miejscu pracy, tym łatwiej jest zmniejszyć ryzyko.

Sztuczna inteligencja może Cię w tym wyręczyć i monitorować przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, identyfikując i śledząc stosowanie środków ochrony osobistej na placu budowy. Zaawansowane systemy mogą nawet identyfikować poszczególne strefy na budowie, w których określony sprzęt budowlany nie powinien się znaleźć. Taki system dodatkowo dostarcza dane przydatne przy szkoleniach nowych pracowników.

W połączeniu z najlepszymi praktykami, automatyczne śledzenie bezpieczeństwa na placu budowy pomaga zapewnić, że potencjalne zagrożenia zostaną wykryte i zapobiegniesz im w przyszłości.

Śledź wykorzystanie maszyn budowlanych

Duże firmy wykonawcze mogą mieć nadmiar sprzętu w kilku lokalizacjach. Dla osób kontrolujących budżet wiedza o tym, ile czasu maszyny pozostają bezczynne, może być cennym wglądem w przyszłe decyzje zakupowe i logistyczne.

Jak to działa? Sztuczna inteligencja szuka dużego sprzętu i „śledzi” go, aby sprawdzić, jak jest używany. Dzięki śledzeniu maszyn przez system Evercam menedżerowie mogą uzyskać dostęp do w pełni automatycznej ewidencji wjazdów i wyjazdów z budowy.