Adrian Piekarski
Jaka jest różnica między tradycyjnymi kamerami CCTV a inteligentnymi kamerami budowlanymi?

Jaka jest różnica między tradycyjnymi kamerami CCTV a inteligentnymi kamerami budowlanymi?

Kierownicy projektów budowlanych marzą o tym, by mieć oczy w kilku miejscach naraz. Największym wyzwaniem w przypadku każdej budowy jest równoczesne pogodzenie monitorowania postępów, zapewnienie bezpieczeństwa i dopilnowania odpowiedniej organizacji.

Najnowsze postępy w technologii wideo pozwalają teraz menadżerom projektów na uzyskanie większej kontroli nad ich budową za pomocą inteligentnych kamer budowlanych. Nadzór zdalny, który uzupełnia obecność kierownika na miejscu, stał się obecnie powszechną praktyką w skomplikowanych projektach budowlanych.

Słysząc hasło „kamery budowlane”, często pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest tradycyjny monitoring wizyjny CCTV. W czasie, gdy już niemal każdy plac budowy jest wyposażony w tzw. kamery przemysłowe, prawdziwą różnicę robią inteligentne kamery budowlane. To coś znacznie więcej, niż nadzór nad budową.

W tym miejscu przyjrzyjmy się różnicom między kamerami CCTV, a kamerami budowlanymi i wartościom, jakie obydwa systemy wnoszą do Twojego projektu.

Kamery CCTV są głównie wykorzystywane jako sprzęt do monitoringu budowy przed kradzieżą. Kamery rozmieszcza się w strategicznych lokalizacjach, tak aby objąć obszary wysokiego ryzyka na placu budowy. Natomiast inteligentne kamery budowlane oprócz tych wszystkich cech pozwalają także na rejestrowanie, monitorowanie i bieżącą weryfikację zaplanowanych działań w projekcie budowlanym. Służą do śledzenia bieżących postępów budowy, tworzenia raportów z zarządzania projektem, a automatycznie generowane filmy poklatkowe timelapse dostarczają efektowny materiał do celów marketingowych.

Kamery CCTV często oferują niską jakość obrazu, a jego nagrywanie jest wyzwalane przez aktywność w zasięgu kamery. Postprodukcja takiego materiału wideo jest ograniczona i zwykle nie ma odpowiedniej jakości do celów marketingowych. Z inteligentnymi kamerami budowlanymi nie masz takiego problemu, ponieważ to rozwiązanie nowej generacji. System został zaprojektowany, tak aby rejestrować obraz w wysokiej rozdzielczości 4K przez cały okres budowy, a dane są automatycznie magazynowane w chmurze i dostępne kiedykolwiek chcesz. Taki nagrany podgląd można później dowolnie powiększać i edytować.

Poniższa tabela prezentuje kluczowe różnice między tymi dwoma typami systemów kamer budowlanych:

NarzędziaCCTV Inteligentne Kamery Budowlane
Raportowanie postępuNieTak
Harmonogramowanie projektuNieTak
Porównywanie postępówNieTak
Czujnik ruchuTakNie
MontażNadmiar okablowaniaMinimum
okablowania
Długoterminowe
przechowywanie danych
OgraniczoneTak
Integracja z systemami zarządzaniaNieTak
Rozdzielczość obrazuNiska jakośćWysoka jakość
Wiele podglądów w jednym miejscuNieTak
Porównanie: CCTV vs Inteligentne Kamery Budowlane

Chociaż oba systemy kamer są niezbędne na rynku, w przypadku nowoczesnych projektów budowlanych inteligentne kamery budowlane znaczną przewagę i oferują szereg nowych możliwości dla zespołu projektowego. Inteligentne kamery budowlane zwiększają wydajność realizacji projektu, umożliwiając monitorowanie terenu i raportowanie postępów, ostatecznie oszczędzając czas i pieniądze.