Adrian Piekarski
Kamery poklatkowe? 5 porad dotyczących ich wykorzystania w budownictwie

Kamery poklatkowe? 5 porad dotyczących ich wykorzystania w budownictwie

Place budowy mogą być fascynującymi miejscami do oglądania nawet dla postronnych osób niezwiązanych z branżą budowlaną. Zgiełk pracowników, ciągle zmieniający się krajobraz i sama skala projektu mogą budzić podziw. Kamery poklatkowe stają się coraz bardziej popularnym narzędziem w branży budowlanej i mogą być potężnym narzędziem w pracy generalnych wykonawców.

Kamery poklatkowe – korzyści

Korzystając z fotografii poklatkowej, możesz uchwycić postęp projektu i zmiany w czasie. Jak wykorzystujemy to w budownictwie? Pomaga w weryfikacji pracy pracowników, dokumentowaniu postępów, tworzeniu filmów time-lapse oraz udostępnianiu aktualizacji statusu inwestycji innym osobom zaangażowanym w projekt.

W tym artykule przedstawimy Ci porady, jak najlepiej wykorzystać kamery poklatkowe w projektach budowlanych.

Najlepsze filmy time-lapse wykonane w 2022 roku z pomocą Evercam

Kamery poklatkowe – dlaczego i po co?

Zacznijmy od tego po co Ci kamera poklatkowa? Jako wykonawca robót budowlanych Ty i Twój zespół pracujecie na tym samym placu budowy przez długi czas, ale dopiero po miesiącach zaczynacie dostrzegać generalne efekty. Budowa to długotrwały proces, a filmy time-lapse ułatwiają przedstawienie zmian w czasie.

Budowa to proces, który często trwa wiele miesięcy, ale dzięki kamerom poklatkowym można go skrócić do kilku krótkich minut. Kamery poklatkowe są ważnymi narzędziami budowlanymi. Rejestrują wszystkie postępy w projekcie w krótkim czasie. W ten sposób możesz zobaczyć, jak przebiega projekt bez konieczności czekania, aż zostanie ukończony.

Umiejscowienie kamer jest najważniejsze

Aby nagrać najbardziej efektowny film poklatkowy, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, jak prawidłowo ustawić kamerę. Znając najlepsze praktyki dotyczące rozmieszczania kamer, możesz uniknąć typowych błędów i stworzyć estetyczny film zgodny ze swoją pierwotną wizją. Nawet niewielka korekta umiejscowienia kamery w trakcie budowy może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o filmy poklatkowe. 

Profesjonalny film Time-Lapse z pomocą Evercam

Wiele kamer w strategicznych lokalizacjach

Jeśli chcesz nagrać film poklatkowy z realizacji dużej i imponującej inwestycji, najlepiej rozmieścić wokół placu budowy więcej niż jedną kamerę. Zapewni to najlepsze rezultaty, ponieważ będziesz w stanie uchwycić całą budowę z wielu różnych perspektyw. Pamiętaj, aby umieścić kamery w miejscach o dużym natężeniu ruchu, aby uzyskać mnóstwo ujęć wchodzących i wychodzących ludzi oraz pracy maszyn. Budujesz przez cały rok dlatego upewnij się, że kamery którymi dysponujesz są odporne na warunki atmosferyczne. Tak, aby mogły wytrzymać nawet najbardziej wymagające warunki zewnętrzne. Korzystając z wielu kamer, będziesz w stanie stworzyć niesamowity film poklatkowy, który uchwyci postęp Twojego projektu budowlanego.

Odpowiednie ustawienie ostrości

Jeśli używasz kamery poklatkowe do robienia zdjęć, używaj ręcznego ustawiania ostrości. Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że autofokus będzie działał dobrze, ale często tak nie jest. Autofokus może często powodować rozmazane zdjęcia.

Używając zamiast tego ręcznego ustawiania ostrości, możesz mieć pewność, że to na czym Ci zależy zawsze będzie wyraźne i ostre. Jest to szczególnie ważne podczas nagrywania filmów poklatkowych, ponieważ nawet niewielkie rozmycie może zepsuć ostateczny efekt. Więc nie ryzykuj – zawsze używaj ręcznego ustawiania ostrości podczas robienia zdjęć kamerą poklatkową.

Bishop Square Time-Lapse – Wschód i Zachód Słońca

Odpowiednie oświetlenie

Czy kiedykolwiek widziałeś niesamowite filmy time-lapse przedstawiające plac budowy z ruchem słońca i chmur w tle? Chociaż może się wydawać, że kamerzysta po prostu ustawił kamerę i pozwolił jej działać, uzyskanie idealnego ujęcia wymaga wiele wcześniejszych przemyśleń. Jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie oświetlenie.

Upewnij się, że wybrałeś obszar, który ma dużo naturalnego światła, a jeśli musisz użyć sztucznego światła, upewnij się, że ustawisz je w taki sposób, aby uniknąć cieni. Poświęcając czas na odpowiednie oświetlenie, zyskasz pewność, że Twój film poklatkowy będzie wyglądał świetnie i oczaruje wszystkich.

Regularny serwis kamer

Każdy, kto kiedykolwiek używał kamery do robienia time-lapse – wie, że właściwy serwis i konserwacja sprzętu jest kluczem do uzyskania doskonałych rezultatów. Kiedy wykonujesz sekwencję poklatkową, niezależnie od tego, czy jest to wydarzenie odbywające się w ciągu jednego dnia, czy coś bardziej długoterminowego (jak na przykład budowa), ważne jest, aby aparaty były regularnie serwisowane. W ten sposób zapewnisz płynne działanie i unikniesz ewentualnej utraty kluczowych ujęć. 

Co warto zapamiętać? Kamery poklatkowe!

Kamery poklatkowe zapewniają wyjątkową perspektywę obejrzenia postępu realizacji projektu budowlanego w tzw. filmach time-lapse. Takie kamery być używane do dokumentowania zarówno całych budów jak i jej małych odcinków.

Co warto zapamiętać? Umiejscowienie kamery jest kluczowe i musi zostać zaplanowane już na początku budowy. Ważne jest także zastosowanie odpowiedniego oświetlenia oraz regularny serwisu sprzętu. Zaleca się również użycie ręcznego ustawiania ostrości oraz w przypadku dużych inwestycji rozmieszczenie wielu kamer w strategicznych miejscach wokół placu budowy. W ten sposób można uzyskać estetyczny film z wielu różnych perspektyw, który uchwyci postęp projektu budowlanego. Aby jak najlepiej wykorzystać tę technologię, budowniczowie i wykonawcy muszą zrozumieć, jak najlepiej uchwycić swoją pracę. Postępując zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, mogą tworzyć angażujące filmy, które świetnie zareklamują ich inwestycje.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak Evercam może pomóc na Twojej budowie – skontaktuj się z nami już teraz. Śledź także nasz profil na LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczących nowych technologii na placu budowy.