Adrian Piekarski
Nowe technologie w budownictwie – budżet i finansowanie

Nowe technologie w budownictwie – budżet i finansowanie

W ostatnich latach giganci technologiczni zrewolucjonizowali kilka branż. Spotify zmienił sposób w jaki słuchamy muzyki, Apple odmienił to jak korzystamy z naszych telefonów, Airbnb zrewolucjonizował branżę hotelarską, Uber branżę taksówkarską, a LinkedIn proces rekrutacji nowych pracowników. Taka kolej rzeczy, wskazuje nam, że rewolucja technologiczna nie ominie także branży budowlanej. Nowe technologie w budownictwie zaczynają znaczyć coraz więcej!

Branża budowlana, a nowe technologie

Na przestrzeni dekad branża budowlana musiała stawić czoła wielu wyzwaniom. Począwszy od sprostania założeniom zrównoważonego rozwoju, poprzez zmiany klimatyczne, aż po potrzebę radykalnego zwiększenia produktywności.

W czasach, gdy dla firm z innych branż uczestnictwo w ciągłym wyścigu o szybsze wprowadzanie innowacji technologicznych niż konkurencja, stało się niemal codziennością – sektor budowlany wciąż zmaga się z opinią branży wolno adoptującej nowe rozwiązania technologiczne.

Mówi się, że domeną budownictwa jest stabilność, a więc dlatego cała branża woli utrzymać status quo niż podejmować dodatkowe ryzyko, jeśli wciąż aktualne procesy i rozwiązania są uznawane za zadowalające przez klientów oraz kierownictwo.

Ile aktualnie wydajemy na innowacje w budownictwie?

Wykorzystanie technologii cyfrowych w budownictwie może dostarczyć odpowiedzi na nowe wyzwania stojące przed tą branżą. Ale stanie się to tylko pod warunkiem, że zostaną na to przeznaczone odpowiednie środki finansowe.

Jak wygląda sytuacja dzisiaj? Raport The Annual Contech Report 10th Edition z 2021 roku pokazał, że branża budowlana stale niedoinwestowuje w nowe technologie, przeznaczając tylko 1,2% swoich przychodów na IT, w porównaniu ze średnią 3,5% dla pozostałych branż.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z wyzwań stojących przed firmami z branży budowlanej, jeśli chodzi o inwestowanie w nowe technologie, są ograniczone zyski finansowe w krótkim okresie. Utrudnia to uzasadnienie podejmowania dużych inwestycji w innowacje. Zwłaszcza, gdy zwrócimy uwagę na jak niskich marżach działa sektor budowlany.

Wyzwanie to stało się jeszcze trudniejsze, w związku ze zerwanymi łańcuchami dostaw, pandemią Covid-19 i wojną na Ukrainie, które doprowadziły do poważnego spadku aktywności budowlanej na całym świecie.

Budownictwo gotowe na nowe technologie

Spojrzenie na całą branżę budowlaną z dystansu pokazuje, że branża absolutnie dojrzała do adopcji nowych technologii. Dobitnie pokazuje to sytuacja, w której musieliśmy szybko poradzić sobie ze skutkami Covid-19.

Jednak z bliższej perspektywy, jeśli chodzi o wdrożenie nowych technologii – budownictwo różni się od innych branż ze względu na znaczne zróżnicowanie między poszczególnymi projektami. Wynikają one ze sposobu finansowania projektów, różnego sposobu zarządzania ryzykiem oraz wielu dynamicznych czynników zewnętrznych.

Wydatki na inwestycje w budownictwie podwoiły się w ostatniej dekadzie, ćródło McKinsey & Company

W jakim kierunku zmierzamy?

Taka kolej rzeczy nie powinna jednak powstrzymywać inwestorów przed inwestowaniem w startupy, które wprowadzają robotykę, cyfrowe zarządzanie danymi, automatyzację i tzw. rzeczywistość rozszerzoną do procesu budowlanego.

Niedawne badanie Deloitte pokazało, że branża w USA wydała w 2022 roku na ten cel aż 1,57 miliarda dolarów. Ten wzrost wydatków pokazuje wyraźny trend, w którym zmierza cała branża. Powinno to oznaczać zielone światło dla inwestorów, aby nadal inwestowali w działy IT w firmach budowlanych. Rentowność i zwrot z inwestycji stają się rzeczywiście coraz bardziej obiecujące. 

Wzrost nakładów na budownictwo w sektorze Venture-Capital, źródło McKinsey & Company

Ekosystem technologii budowlanych przesuwa się w kierunku oprogramowania opartego o platformy dostępne bez przerwy w tzw. chmurze cyfrowej. Branża nadal szybko się rozwija, a aktywność kapitału Venture-Capital (VC) wzrosła do kilku miliardów dolarów na koniec 2019 r.

Co dalej?

Istotne jest, aby dzięki wdrażaniu strategicznych zmian i nowych technologii w działalności generalnych wykonawców wykorzystać możliwości szybkiego zwiększenia ROI. Działalność całego rynku pokazuje, że firmy budowlane muszą przestać traktować IT jako wydatek. W dłuższej perspektywie inwestycja w zespół IT zawsze się zwróci, zwiększając produktywność i zmniejszając liczbę błędów ludzkich w firmie budowlanej. 

Jednak wpływ recesji rozpoczętej w 2020 r. nadal obserwuje się w różnych branżach. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, widać potrzebę inwestowania w narzędzia technologiczne. Krajobraz branży szybko ewoluuje, ponieważ uczestnicy w całym łańcuchu zdają sobie sprawę z korzyści płynących z nowych technologii w budownictwie.

Nowe technologie w budownictwie = nowe możliwości

W podsumowaniu należy wspomnieć, że nowe technologie w budownictwie mogą pomóc w zarządzaniu zasobami, ludźmi, procesami i placem budowy na jednej platformie. Sprawia to, że wszyscy i wszystko pracuje efektywniej — redukując przestoje, optymalizując wykorzystanie oraz wydajność zasobów.

U podstaw nowoczesnego budownictwa leżą nowe technologie, wykorzystanie big data oraz zaawansowane analizy z pomocą AI. Nowoczesne technologie będą mogły pomóc firmom budowlanym w tworzeniu takich przedsięwzięć jak inteligentne miasta, miejska mobilność powietrzna i ograniczeni zmian klimatycznych. A jakie wartości nowe technologie wniosą do działalności generalnych wykonawców? Pomogą zwiększyć wewnętrzną wydajność operacyjną, obniżyć koszty i poprawić marże. 

Aby dowiedzieć się więcej o nowoczesnych technologiach w budownictwie i inteligentnych kamerach, skontaktuj się z nami już dziś.