Adrian Piekarski
Zarządzanie projektami budowlanymi o wysokim stopniu złożoności – najlepsze rozwiązania

Zarządzanie projektami budowlanymi o wysokim stopniu złożoności – najlepsze rozwiązania

Jak wygląda dobre zarządzanie projektami budowlanymi? Zacznijmy od tego, że istnieje wiele klasyfikacji projektów budowlanych. Możemy je podzielić na różne metody, ale jedną z najważniejszych kategoryzowanie projektów według ich złożoności. Uwzględnia ona wpływ podejmowanych decyzji na wysokim szczeblu i podział obowiązków. Stosowanie się do fachowych porad, jak radzić sobie ze złożonymi projektami, pomoże Ci skuteczniej dotrzymywać harmonogramu i oczekiwań klienta. W tym artykule dzielimy się naszymi sprawdzonymi sposobami zarządzania projektami budowlanymi o wysokim stopniu złożoności.

Projekt budowlany o wysokim stopniu złożoności

Zacznijmy od tego czym jest projekt budowlany o wysokim stopniu złożoności. Co o tym przesądza – wielkość inwestycji, budżet inwestora, a może prestiżowa lokalizacja? Błąd. Krótko mówiąc złożoność to ilość operacji wymaganych do pomyślnej realizacji projektu. A więc typ i rozmiar projektu określają podstawowy poziom jego złożoności. Jednak istnieją sytuacje losowe, gdy wiele nieprzewidzianych czynników przyczynia się do „przypadkowej” złożoności, jak np. Kataklizmy lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne.

Jakie czynniki determinują złożoność projektu?

Jednym z głównych czynników świadczących o złożoności jest rodzaj i funkcja realizowanego projektu. Wydaje się jasne, że budowa obiektu użyteczności publicznej jak np. nowy szpital, jest z natury bardziej skomplikowana niż budowa domu jednorodzinnego. Złożoność jest powodem, dla którego domy modułowe mają znacznie niższą cenę i zajmują mniej czasu niż budowa domu tradycyjnego.

Wielkość, planowanie, określanie wymagań technologicznych i bezpieczeństwa – w przypadku budowy lotniska wymagane są jeszcze większe zasoby. Przy jego budowie pracuje więcej osób, wymagana jest ich lepsza wzajemna koordynacja i organizacja. A zarządzanie wszystkimi procesami musi stać na najwyższym poziomie. Te wszystkie czynniki dodają kolejne warstwy złożoności projektu budowlanego.

Większe projekty oznaczają również większe delegowanie i podział odpowiedzialności. Inwestorzy, projektanci, wykonawcy – te wszystkie strony potrzebują wzajemnej koordynacji i tworzą skomplikowaną sieć współzależności przy realizacji tak dużych projektów.

Inne czynniki determinujące złożoność projektu budowlanego obejmują lokalizację, sposób udzielenia zamówień, dostępność materiałów budowlanych, wymogi prawne, a nawet względy społeczne, w sytuacji gdy projekt musi przejść konsultacje społeczne.

Zarządzanie projektami budowlanymi o wysokim stopniu złożoności - najlepsze praktyki
fot. pexels.com

Zarządzanie projektami budowlanymi, a stosowanie dobrych praktyk

Nie trzeba być wróżbitą, aby zobaczyć, że każdy plac budowy różni się i ma swoje indywidualne wyzwania. Jako kierownik budowy lub udziałowiec dużego projektu musisz więc korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi do optymalizacji swojej pracy. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, które rozjaśnią Ci, jak powinno wyglądać prawidłowe zarządzanie projektami budowlanymi o wysokim stopniu złożoności.

Bądź na bieżąco

Mówi się, że nie od razu Rzym zbudowano, ale z pewnością zaczęło się od pierwszych cegieł i belek stropowych – oraz kilku starych, dobrych umiejętności komunikacyjnych, aby regularnie kontaktować się z robotnikami i dotrzymać terminów. Czasy dłutowania w kamieniu, jak w starożytnym Rzymie na szczęście minęły i możemy polegać na cyfrowych pomocnikach. Co nam dają najnowsze zdobycze techniki? Aktualizację statusu budowy w czasie rzeczywistym z każdego miejsca i w dowolnym momencie. Teraz już nie musisz się martwić, że coś posypie się na ostatniej prostej..

Istnieje wiele rozwiązań do śledzenia i dokumentacji dla branży budowlanej. Najbardziej dokładnym i elastycznym rozwiązaniem jest poleganie na systemach działających w cyfrowej chmurze, wykorzystujących dokumentację fotograficzną. Elastyczność oprogramowania Evercam w zakresie wyboru częstotliwości dokumentowania budowy i automatycznego wysyłania efektów daje możliwość aktualizowania harmonogramów co tydzień, co dwa tygodnie lub według dobranego indywidualnie przedziału czasowego.

Dokumentacja zapewniająca pełną widoczność budowy

Koordynacja złożonymi projektami często prowadzi do tego, że członkowie zespołu są jednocześnie zasypywani zbyt dużą ilością informacji. Pogrążeni w szczegółach projektu, kierownicy projektów muszą być obdarzeni dużą podzielnością uwagi. Nierzadko do ich zadań należy szybkie ukazanie interesariuszom postępu budowy z poziomu ogólnego. Dlatego kierownicy projektu powinni być wyposażeni w odpowiednie narzędzia ułatwiające ich pracę w tym zakresie.

Możliwość zaoferowania cyfrowego przewodnika po budowie zdejmuje ten ciężar z ich barków. Oprogramowanie Evercam ułatwia dostęp do projektów z dowolnego miejsca i o każdej porze dnia. W naszym systemie możesz przyznać dostęp do platformy dowolnej liczbie osób, ponieważ dodatkowi licencjobiorcy są całkowicie darmowi.

fot. pexels.com

Weryfikacja powykonawcza 

Ostatnim etapem projektu budowlanego jest oddanie obiektu do użytkowania. W końcu umowy z wykonawcami się skończyły, a kontrole trwają. Na tym etapie możliwość przeglądu całego projektu od etapu koncepcji do pierwszego otwarcia przez klienta drzwi gotowego budynku jest nieoceniona. Dlaczego? W celu wykrycia osób odpowiedzialnych za ewentualną usterkę, potwierdzenia dostawy lub po prostu znalezienia sposobów na przyszłe ulepszenia i optymalizację.

Ewentualne problemy mogą pojawić się nawet kilka tygodni lub miesięcy po zakończeniu budowy. Kiedy trzeba znaleźć pierwotną przyczynę i szybko rozwiązać problemy, ważne jest, aby mieć nie tylko papierowe raporty, ale także zdjęcia potwierdzające, co zostało zrobione, kiedy i gdzie. Dzięki kamerom Evercam możesz mieć pewność, że cała dokumentacja fotograficzna Twojej budowy będzie przechowywana online długo po zakończeniu projektu.

Właściwe zarządzanie projektami budowlanymi

Podsumowując, jeśli chcesz mieć dobrą kontrolę nad swoim projektem, musisz mieć profesjonalną dokumentację i narzędzia do tzw. widoczności po swojej stronie, zanim jeszcze rozpocznie się budowa.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasze oprogramowanie Evercam może pomóc w dostarczaniu wysokiej jakości wyników na czas. Śledź także nasz profil na LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczących nowych technologii na placu budowy.